15 - Imi pare rau!

Màu nền
Font chữ
Font size
Chiều cao dòng

  Perrie's P.O.V.

         - Ne-am intoooooooooors! am strigat, intrand in casa urmata de Zayn si Louis.

        Cum nu am primit nici un raspuns, am presupus ca nu s-a obosit nimeni sa ne mai pregateasca cina, ceea ce insemna ca in seara asta urma sa comandam de la Nando's.

        - Unde-i toata lumea? a intrebat si Louis, trantindu-se pe canapea.

        - Poate i-a mancat Niall cand a vazut ca nu a pregatit nimeni cina, i-am raspuns in gluma, iar Louis a facut o faţă suspicioasa. Glumeam Boobear... sper. am adaugat.

        - Eu urca sa ma schimb. ne-a anuntat Zayn. Sa sune cineva sa comande pizza. ne-a mai zis.

       I-am spus lui Louis sa sune el sa comande si am urcat si eu in urma lui Zayn ca sa vad ce mai face Aria.

         - Intra! mi-a strigat dupa ce i-am ciocanit la usa.

          Am gasit-o stand intinsa pe  pat, cu laptopul in fata.

          - Ce faci acolo? am intrebat-o, iar ea m-a privit jucaus.

          - Am o idee. mi-a zis, zambind de parca tocmai facuse o prostie.

        M-am asezat si eu langa ea pe pat si am ramas surprinsa de ideea care tocmai ii venise.

         - Cum te-ai gandit la asta? am intrebat-o, privind ecranul si zanbind.

         -  Sa zicem doar ca ii mai trebuie si alte ocupatii. mi-a raspuns, jucandu-se cu o suvita ce i se desfacuse din par.

          Am privit in continuare pagina lui Liam pe care i-o creease Aria pe LoveFounder. Sa-i faca un profil pe un site pentru intalniri ca sa ii gaseasca o iubita era chiar o idee indrazneata.

       - Liam ce a zis de asta? am intrebat-o, iar ea m-a privit cu nevinovatie. Nu i-ai spus! am strigat razand.

      - Taci! Ca poate afla. Nu inca, ii spunem maine seara.

      - De ce tocmai maine seara?

      - Atunci i-am aranjat o intalinre cu o tipa care parea destul de sraguta. mi-a raspuns, aruncandu-mi inca unul din zambetele ei poznase.

       Am privit-o cu admiratie. Fata asta chiar avea o gramada de idei.

Aria's P.O.V.

        Am ramas amandoua privind la pagina de profil a lui Liam. Ii alesesem poze dragute si speram ca isi va gasi si el o prietena prin intermediul site-ului asta.

      -Nuuuuuuuuuuuuuu! a strigat Louis, aparand in prag.

      Am inchis repede capacul leptopului si l-am impins usor sub perna. Nici Louis nu cred ca trebuia sa afle inca.

      - Ce s-a intamplat? l-a intrebat foarte calma Perrie.

     - Vine bunica Maggie! Tocmai l-a sunat pe Harry. a raspuns, pleostindu-se.

      Perrie a facut la randul ei o fata ingrozita.

     - O stiu pe bunica Maggie! am aplaudat incantata. Imi facea mereu fursecuri cu ciocolata cand eram mica. Adora sa gateasca. Asta era marea ei pasiune.

     - Ei bine, acum si-a schimbat pasiunea. a zis Perrie sec. Acum croseteaza. Croseteaza plovere, manusi, fulare, botosesi si oricealceva ii mai trece prin cap.

     - Totul din lana ecologica... a adaugat si Louis.

     - Si apoi ti le aduce cadou, a inceput Perrie .

     - Si te obliga sa le porti! a terminat Louis propozitia ei.

     - Iar lana ecologica da mancarimi! a mai zis Perrie.

      Isi terminau propozitiile exact ca personajele malefice din desenele animate care incearca sa isi sperie prada.

     - Ok... am zis eu prea putin convinsa de bazaconiile pe care le ziceau. Sunteti dubiosi.

    - Femeie, ce nu e in regula cu tine? Eu iti zic ca vine Maggie- Sosetalunga si tu ne spui noua ca suntem dubiosi? a strivat Perrie la mine.

    - Maggie-Sosetalunga? De la ce vine? am intrebat nedumerita.

    - I se spune asa de la Craciunul trecut. A crosetat o soseta imensa pentru agatat la semineu, a zis Louis.

   - Si ce e asa rau in asta?

   - Stai ca nu am terminat! mi-a zis satenul. Harry i-a spus ca el nu vrea sa agate chestia aia in casa noastra, iar bunica Maggie s-a suparat si au inceput sa se certe, pana cand tanti Maggie l-a luat pe Harry de tricou si l-a bagat in soseta pe care o agatase de semineu.

        Am incercat sa mi-l imaginez pe Harry intr-o soseta gigantica crosetata din lana ecologica si m-a bufnit rasu.

        - Va rog spuneti-mi ca aveti o poza cu asta. am zis.

       - Eram prea ocupati sa ne tavalim de ras ca sa mai putem face si poze. a zis Perrie.

       - Ok... cred ca am prins ideea. Bunica Maggie e periculoasa. am spus zambind. Dar oricum, e vara! Nu ne poate obliga sa purtam plovere vara.

      - Tanti Maggie gaseste o solutie pentru orice! m-a asigurat Louis, cascand. Ma duc sa deschid. cred ca a venit baiatul cu pizza, a zis ridicandu-se si iesind din camera.

      - Cobor si eu la masa. Ne vedem jos in cinci minute? m-a intrebat Perrie, iar eu am afirmat din cap.

      - Nu uita, nu sufla un cuvant despre site! am strigat dupa Perrie, iar ea s-a intors si mi-a facut cu ochiul.

          Am coborat din pat, indreptandu-ma spre birou si am inceput sa rascolesc prin sertare. Stiam sigur ca imi luasem jurnalul cu mine, iar in momentul de fata aveam chef sa scriu in el. Se intamplasera atatea de cand ajunsesem la Londra incat nu apucasem sa scriu. Cand in sfarsit l-am gasit, am rasuflat usurata.

       - Aici erai! am exclamat vesela. Mi-am luat cheita de argint pe care o purtam la bratara mea ramasa de la mama. Era o bratara de argint, cu zale, de care agatam tot felul de pandantive.

           Am deschis lacatul jurnalului si mi-a picat in brate o poza cu mine si mama. Eram asa mica si zambitoare in fotografia aia! Mama ma tinea la ea in brate zambind. Amandoua eram vesele. Am oftat. Imi iubisem mult mama. Nu puteam intelege de ce plecase, de ce ne lasese singuri.  Imi aminteam cum, in noaptea dinaintea plecarii mamei, ea si tata s-au certat. Cateva zile am fost suparata pe el, crezand ca din cauza lui si a certei lor ne-a parasit. Nu intrebasem niciodata de ce se certasera. Pentru mine, tata fusese mereu vinovat. Asta pana l-am gasit beat intr-o seara.

*Flashback*

      - Tata! Nu mai face atat zgomot! O sa il scoli si pe Mike! am strigat, grabindu-ma sa il ajut sa urce scarile.

      - Spune-mi, Aria, ce nu am avut eu si a avut celalat barbat? a intrebat aiurind.

      - Care barbat? am intrebat dar el a dat doar din mana a lehaminte.

      - Las' ca stie Susan despre ce vorbesc! a zis, punand piciorul pe ultima treapta si ajungand la etaj.

     - Susan adica mama? l-am intrebat, insa s-a prabusit si a mers in patru labe pana la el in dormitor.

*End of Flashback*

          Din seara aceea intelesesem ca mama ne parasise pentru un alt barbat si ca  tata nu avusese nici o vina. Ma intrebasem mereu cum arata " celalalt barbat" asa cum il numise si tata.

       Am oftat si am lasat jurnalul pe pat, fara sa ma mai obosesc sa il incui. Orocum nu intra nimeni in camera cat eram eu plecata. Mi-am dat drumul pe balustrada si am alunecat pana in sufragerie, unde stateau cu totii in jurul mesei.

         - Buna, Cher! Nu stiam ca ai venit si tu. i-am spus indiferenta si m-am mutat in capatul celalalt al mesei, langa Perrie.

         - Aria, putem vorbii putin? m-a intrebat Cher, ridicandu-si privirea din farfuria cu pizza.

        - Acum mananc, i-am raspuns la fel de rece ca si prima data.

        Nu ma mai vazusem cu Cher si nici nu mai vorbisem cu ea de la petrecerea de la Aqua. Pe ea eram suparata. Credam ca suntem prietene. Chiar crezusem ca ne intelegeam. Fusese idolul meu inca de cand concura la X-factor iar cand am intalnit-o mi s-a parut un miracol. Insa ma duruse foarte tare faptul ca nu imi spusese de ea si Niall.

         Am continuat sa mananc in liniste si nimeni nu a spus nimic. Cred ca isi dadeau cu totii seama de tensiunea din aer si de situatia destul de incomoda in care eram. Mi-am terminat rapid cele doua felii de pizza si cu toate ca Louis a insistat sa mai mananc am refuzat.

       - Ăăă... eu urc. Pofta buna mai departe! am zis si am dat sa urc scarile.

       - Aria! m-a strigat Cher. Nu a trebuit sa ma intorc ca sa vad ca ea ma strigase. Stiam ca era vocea ei pentru ca aveam telefonul plin de cantecele ei. Incercasem candba chiar sa ii imit accentul.

      Am oftat si m-am intors. In fond, nu o puteam ignora o vesnicie.

     - Da?

     - Chiar vreau sa vorbim. mi-a spus, privindu-ma rugator.

     - Ok... Haide sus. i-am spus, facandu-i.semn sa urce scarile.

       A urcat si ea dupa mine, dar in loc sa o duc la mine in camera am mai urcat pana in mansarda, apoi de acolo, printr-un gemulet am iesit pe acoperis. Cher a iesit si ea in urma mea si s-a asezat langa mine.

       - E o noapte frumoasa... am inceput eu. Uite ce tare stralucesc stelele...

      - Nu incerca sa pari indiferenta si sa porti o conversatie banala. Stii foarte bine ca vreu sa imi cer scuze si ca vreau sa ma asigur ca nu esti suparata pe mine. mi-a spus.

       Tonul ei era rugator si imi puteam da seama ca ii parea intr-adevar rau. Nu cred ca isi dorise sa ma raneasca si ceva imi spunea ca nici nu prea fusese atenta la ce se intamplase.

        - S-a intamplat pur si simplu. Niall mi-a zis ca are si el o fata pe care sa o prezinte ca noua lui prietena pentru ca incepusera deja paparazii sa insinueza ca intre mine si Niall ar fi ceva pentru ca ne-au tot vazut impreuna si eram deja destul de agitata pentru ca nu imi doresc sa afle presa pentru ca ea mereu distruge oricerelatie si pentru ca ...

         - Stop. Inpira expira si mai pune punct. i-am spus, iar Cher a luat o alta gura mare de aer.

         - Ceea ce vreau sa zic este ca imi pare rau. Chiar imi pare rau. mi-a spus ea.

        Am oftat lung. Parea sincera si sincera sa fiu, ma cam saturasem sa ma tot supar pe oameni.

       - E in regula. Te iert. i-am spus, iar ea m-a imbratisat.

       - Stii ceva? a zis ea. Ai dreptate, chiar e o noapte frumoasa, mi-a zis si amandoua am izbucnit in ras.

       - Mai stam sa ne holbam la stele sau intram? am intrebat-o.

         - Eu ar cam trebui sa plec. Maine am de dimineata programare la studioul de inregistrari. mi-a zis Cher, strecurandu-se inapoi prin fereastra in mansarda.

        Am urmat-o si am condus-o pana la sufragerie, unde mai ramasesera doar Liam si Harry. Cher i-a salutat, apoi m-a imbratisat si si-a luat la revedere si de la mine si a plecat.

       - Liam, ai ceva programat pentru maine? l-am intrebat.

       - In afara de vizita bunicii tacanite a lui Harry nimic. mi-a raspuns el. De ce? a intrebat suspicios.

       Am chicotit si am urcat fara sa ii mai raspund.

      " Pentru ca maine ai o intalnire programata de mine!" mi-a zis in gand cand am ajuns in capul scarilor.        Am intrat in camera si am fost surprinsa sa il gasesc pe Niall stand pe pat cu fotografia cu mine si mama iin mana.

      - Ce faci aici? l-a intrebat, asezandu-ma langa el.

      - Am crezut ca tu si Cher sunteti aici si am venit sa va caut. mi-a raspuns, jucandu-se in mana cu fotografia. De unde o stii pe femeia asta? a intrebat, aratand inspre mama.

      - E mama mea. i-am spus muscandu-mi interiorul gurii. Mama mea care ne-a parasit, am adaugat in soapta, dar el m-a auzit. De ce?

     - E mama mea. a zis simplu, de parca ar fi constatat ca afara ploua.

           Hei, pufoseniilor! Ce mai faceti?  Ce credeti de capitolul asta?

       M-am chinuit sa il fac putin mai lung si sper sa observati asta. Va soun de pe acum ca in capitolul urmator sper sa fie mai "roz" lucrurile si cred ca probabil va aparea si numele unei dintre pufoseniile care mi-a lasat numele spunand ca vor sa apara in poveste, pentru ca am o idee :).

         Va astept parerile. Vreau sa imi spuneti ca va place si ce nu va place, vreau sa imi dati vreo idee sau sa imi spuneti ce v-ar placea sa se intample mai departe. Chiar astept sa vad ce ganditi.

         CarrotBoss kisses you si ne citim la next! :*:*:* ♡♥<3

Bạn đang đọc truyện trên: Truyen4U.Pro